Як захистити себе в інформаційному просторі під час війни?
Актуальні правила поведінки в інформаційному просторі.
Чого не варто робити в жодному разі:
- Якщо хтось із користувачів у мережі просить приватну інформацію (особистий номер телефону чи номер батьків, де батьки працюють, де родина зараз перебуває, яка ситуація в місті, де розміщується військова техніка в місті чи військові об’єкти) — таку інформацію в жодному разі не можна передавати. Навіть якщо це онлайн-друг, якого ти знаєш в реальному житті. Адже зараз дуже часто особисті профілі зламують для отримання інформації або створюють фейкові профілі.
- Не можна знімати розміщення та пересування військової техніки та військових у місті, де перебуваєш. Оскільки окупанти можуть переглядати відкриті профілі українців для визначення місця розташування військових для подальшого нападу. А також злочинці можуть намагатися вести з тобою листування для шантажу чи примушування до отримання інформації про розміщення техніки в місті.
- Не можна знімати місця вибухів та потрапляння снарядів, оскільки окупанти можуть використовувати фото- та відеодані, які потрапили в мережу, для коригування подальшого нанесення вогню по місту.
- Не переходити за невідомими посиланнями, які були надіслані в приватні повідомлення в будь-якій соціальній мережі чи месенджері. Адже за ними можуть ховатися хакерські атаки.
- Якщо ви переглядаєте та обговорюєте новини, варто переконатися в їхній правдивості. Усі новини, заяви високопосадовців та обмеження в містах краще повторно перевірити в офіційних каналах комунікації, на офіційних сайтах державних установ, в офіційних Telegram-каналах посадовців.
- Якщо тебе автоматично додали до невідомих груп, важливо відписатися від них та заблокувати їх. А також розповісти про це дорослим.
- Якщо до тебе хтось пише з проханням допомоги або виконати спеціальне завдання, важливо повідомити про це дорослим. Варто разом зробити скріншот групи, повідомлень та через онлайн-форму звернутися до кіберполіції — https://ticket.cyberpolice.gov.ua/.
Що варто зробити:
- Профіль в соціальних мережах варто зробити закритим: щоб писати тобі, переглядати вміст твоєї сторінки могли лише ті, кого ти додав у друзі.
- Пам’ятай, що все, що ми пишемо та публікуємо в мережі, навіть у приватних повідомленнях, назавжди залишається в інтернеті. Тому перед публікацією ще раз оціни, чи може ця інформація будь-яким чином нашкодити тобі або твоїм близьким? А під час війни — нашим містам та захисникам?
Шановні діти зверніть будь ласка увагу!
В чому виявляється сексуальне насильство?
Сексуальне насильство – це будь-які насильницькі дії сексуального характеру, що чиняться без добровільної згоди. Ці дії можуть бути і не пов’язані з проникненням в тіло іншої особи.
Сексуальним насильством щодо дітей є наступні дії:
- тебе фотографували чи знімали оголеною на відео;
- тобі пропонували винагороду за те, щоб показати свої статеві органи;
- дорослі (старші 18 років) пропонували тобі показати свої статеві органи, доторкнутися до твоїх оголених інтимних частин тіла або вступити з тобою у статевий зв’язок;
- тебе змушували вступати у статевий зв’язок з дорослими та тримати це у таємниці;
- ти отримувала непристойні пропозиції в Інтернеті (на форумах, в чатах, в соціальних мережах, засобами електронної пошти) по телефону або у листах;
- дорослі (крім батьків у ранньому дитинстві та медичних представників) торкались твоїх статевих органів всупереч твоєї волі.
Якщо з тобою трапився будь-який із вказаних випадків НЕГАЙНО повідом про це когось із батьків, улюбленого вчителя, вихователя чи іншого педагога, або будь кого із дорослих якому довіряєш!
Перегляньте мультфільм «Розкажи дорослому, якому довіряєш» Розкажи дорослому, якому довіряєш – YouTube
Куди звертатись
- Зателефонувати до поліції та повідомити детальну інформацію черговому оперативної лінії Національної поліції України «102»;
- 2. Зателефонувати за консультацією на урядову «гарячу лінію» 15-47, Дитячу «гарячу лінію» 0-800-500-225, 116-111 з мобільного;
Шановні діти!
Сьогодні всі учасники освітнього процесу більш, ніж будь-коли раніше, потребують психологічної підтримки і допомоги. Зверніть, будь ласка, увагу на ці посилання. Сподіваюсь, вони вам стануть у нагоді.
- Анонімний онлайн-щоденник «Тільки нікому не кажи» дає можливість написати листа тому, з ким складно поділитися своїми переживаннями в реальному житті про булінг у школі, нерозділене кохання чи непорозуміння з батьками (https://secrets.1plus1.ua/).
- Платформа «Розкажи мені» (https://tellme.com.ua/).
- Канал психологічної підтримки «ПОРУЧ» для підлітків та молоді
- Онлайн-платформа «Аврора»: консультування постраждалих від насильства, зокрема сексуального, доступу до якісної дистанційної допомоги у будь-якому куточку України та за кордоном, достатньо лише заповнити заявку на сайті «Розірви коло» у розділі «Психотерапевтична допомога» (https://rozirvykolo.org/mental-support/).
- Інтернет-платформа «Бийся як дівчина» (https://www.instagram.com/flg_ua/).
Також зверніть увагу!
Державною науковою установою «Інститут модернізації змісту освіти» започатковано реалізацію Всеукраїнського проєкту з профорієнтації та побудови кар’єри «Обери професію своєї мрії» (далі – Проєкт), що наразі триває.
Мета Проєкту – сприяння здобувачам освіти свідомо обрати професію своєї мрії, стати успішним у житті та реалізувати себе в Україні.
Здобувачі освіти зможуть відвідати портал Проєкту (https://www.hryoutest.in.ua/), зареєструватися та пройти профорієнтаційне тестування; отримати результат тестування, який буде відправлено на електронну пошту, зазначену під час реєстрації; замовити онлайн-консультацію у кар’єрного консультанта, зазначивши свої дані та обравши зручні дату і час консультації; отримати результат консультування; переглянути цікаві та корисні відеоролики та мультимедійні онлайн-курси у форматі SCORM щодо можливостей працевлаштування, особливостей психологічних типів тощо; переглянути відеоекскурсії із залученням роботодавців, щоб побачити на власні очі, які умови наразі вже створено в українських підприємствах та організаціях; ознайомитись з найзатребуванішими професіями на ринку праці в Україні: вакансії, умови праці, заробітна плата, перспективи, цікаві факти, навички, якими треба володіти тощо.